در تعریف سوله سازی باید بگوییم  که سازه ای زیبا و مقرون به صرفه جهت استفاده در صنایع، تولید ، کشاورزی و …. می باشد سقف اکثر این سازه ها شیبدار یا قوسی می باشد.

 

 

نمونه ای از کاربرد سوله

 

 

اجزای سوله سازی

 • وال پست :

برای کاهش بادگیر ستون های اصلی و در ابتدا و انتهای سوله قرار می گیرند.

 • رفتر یا فریم:

شامل تیرها و ستون ها می شود.

 • مهاربند:

در دو نوع قائم وافقی طراحی شده اند و برای تحمل فشار و کشش در نظر گرفته می شوند.

 • لاپه(پرلین):

این اجزا به صورت مقطع محوری بوده و در دو نوع سقفی و دیواری موجود است.

 • استرات:

برای انتقال نیرو در قاب ها به کار می رود و به عنوان تکیه گاه جانبی در نظر گرفته می شود.

 • پوشش سقف:

این پوشش ها برای جداسازی محیط ها و انتقال بارها به قسمت های مختلف سازه به کار برده می شوند از انواع پوشش های سقف ورق های پلی روف وارنا با داشتن وزن پایین و مقاومت بالا،عایق صوتی و حرارتی بودن و احتمال آتش سوزی کم بهترین گزینه می باشد انواع دیگر پوشش های سقف عبارتند از ساندویچ پنل وورق های سقفی که استفاده از آن ها منسوخ شده است.

 • سینه بند:

از جنس ورق یا نبشی هستند و برای مهار کردن بال فشاری به لاپه ها در دو قسمت قاب به کار برده می شوند.

 • پوشش دیوارها:

استفاده از پلی کربنات برای مواقعی که می خواهیم از نور خورشید بهره بگیریم و یا به کار گیری ساندویچ پنل و آجرچینی.

انواع سوله

از جهت دهانه شامل موارد زیر می شود:

 1.  تک دهانه
 2. دو یا چند دهانه با ستون مشترک به صورت ۸۸ یا ۸۸۸ یا ۸۸۸۸
 3.  دو دهانه ۸۸
 4.  قوسی
 5.  چند ضلعی

نحوه اجرای انواع سوله

سوله های بسیاری با جنس های مختلفی در جهان وجود دارند؛ اما سه نوع سازه بیشترین استفاده را در جهان و در ایران دارند. در این بخش از مطلب، نحوه اجرای انواع سوله را بر اساس نوعی که به صورت عمومی شناخته می شوند تقسیم بندی می کنیم و به تعریف آن ها می پردازیم:

 • نوع اول: سوله سنگین که با نام های تیر ورقی و  سنّتی نیز شناخته می شود.
 • نوع دوم: سوله سبک که نام هایی مثل خرپایی، قوسی و  HSS نیز دارد.
 • نوع سوم: سوله های UBM

سوله سنگین

این نوع سوله ها که به سوله های سنّتی نیز معروف هستند در ایران بسیار کاربرد داشتند و در بسیاری از ساختمان های ایران، در ابتدا از سوله های سنگین استفاده می کردند. همان تیرآهن های معروف نام سوله های سنگین یا سنّتی را دارند؛ اما با گذشت زمان مشخص شد که این نوع سوله ها به دلیل وزن بالایی که دارند نمی توانند در برخی از ساختمان های شهرهای بزرگ  قابل استفاده باشند. به همین دلیل که انواع دیگر سوله ها و روش اجرای سوله ها نیز به بازار آمدند.

سوله سبک یا خرپایی

یکی دیگر از انواع سوله ها، سوله های سبک هستند و به دلیل طراحی خاصی که دارند نسبت به نوع سنگین خود مقاوم تر و باکیفیت تر هستند. این نوع سوله با آلیاژهای سبک تر ولی مقاوم تر ساخته شده اند و به سوله خرپایی نیز معروف هستند. این نوع سوله ها، سازه های ارزان قیمتی هستند که کاربرد زیادی دارند و در کارگاه ها و کارخانه ها نیز استفاده می شوند.

وزن سبک این نوع سوله ها به دلیل حذف تیر ورق های فولادی معروف به تیرآهن از سقف این سازه ها است که به همین دلیل نیز نسبت به سوله های تیر ورقی بسیار سبک تر هستند. جالب اینجا است که این نوع سوله ها به صورت متنوع ساخته می شوند و به سلیقه و نوع نیاز مشتری نیز بستگی دارند. سوله های سبک یا همان خرپایی معمولاً از جنس پروفیل های صنعتی هستند. فراموش نکنید که هنگام انتخاب، نام برند سوله را در نظر داشته باشید زیرا در ساخت این گونه سوله ها تخصص و مهارت نقش مهمی را ایفا می کنند. کوچک ترین ایراد علمی در ساخت سوله ممکن است خسارات جبران ناپذیری را به وجود بیاورد و از سوی دیگر سوله هایی که اصولی ساخته و نصب می شوند، استقامت بالایی دارند، به گونه ای که به سازه های مادام العمر معروف هستند.

سوله خرپایی

سوله UBM

از این نوع از انواع سوله ها در ساخت بیمارستان و داروخانه نمی توان استفاده کرد و بیشتر موارد استفاده آن برای انبارهای نظامی، کارگاه های صنعتی و انبارهای لوازم خانگی بوده و همچنین در مرغداری، پرورش قارچ و انبار محصولات کشاورزی نیز قابل استفاده هستند. البته برخی معتقد هستند که این نوع از سوله به دلیل نوع عایق بندی که دارد بهتر است برای انبارکردن موارد خوراکی استفاده نشود؛ زیرا نوع عایق بندی که دارد می تواند خدشه دار شود و مواد غذایی آسیب می بینند و بهداشت آن ها، آن گونه که باید رعایت نخواهد شد.

سوله ubm

کدام نوع بیشترین میزان کاربرد را دارند؟

سوله خرپایی یا سوله سبک یکی از روش های پرطرفدار برای ساخت انواع سوله است. در این نوع سوله به دلیل طراحی انعطاف پذیر، سفارش دهنده انتخاب های زیادی با اندازه های مختلف و درعین حال وزن سبک دارد. یکی از علل انتخاب این گونه سوله ها قیمت مناسب آن ها نسبت به میزان کارایی است که دارند. استفاده از این نوع سوله ها به دلیل مقاومتی که دارند همراه با حذف هزینه های اضافی نیز هست. یکی از هزینه های اضافی که در این شرایط حذف می شود، هزینه حمل ونقل آن این سوله است که نسبت به انواع سوله های دیگر کمتر است.

یکی از دلایلی که از این نوع سوله نیز استفاده می شود سرعت بالای طراحی و نصبی است که دارند و درعین حال این نوع سرعت به کیفیت کار لطمه نمی زند و ذاتاً نوع طراحی آن به گونه ای است که سرعت را نیز شامل می شود. البته طراحی خاص این نوع سوله به سرعت و استحکام تنها ختم نمی شود بلکه طراحی منحصربه فردی که دارد می تواند موجب بهینه سازی استفاده از فضا را نیز شامل شود.

همه چیز درباره ی طراحی

 سوله سازی به طور اختصار شامل مراحل زیر است:

اولین مرحله طراحی  و ساخت سوله  پس از ابعاد برداری مساحت زمین، ساخت سوله با در نظر گرفتن کاربری مورد نظر است که نسبت به ارتفاع مورد نیاز و طراحی جرثقیل سقفی (در صورت نیاز) ارتفاع ستون های سوله محاسبه می گردد.در طراحی سوله با در نظر گرفتن محل اجرا ، میزان بار برف و زلزله و میزان شدت وزش باد منطقه برابر با نشریه ها و آئین نامه های نظام مهندسی کشور در طراحی لحاظ گردیده و ابعاد سازه شامل ضخامت ها ، طول و ارتفاع و زاویه برش های سازه و ابعاد و اندازه متریال فنداسیون مشخص می گردد. سپس توسط مهندس محاسب پروژه به تایید نظام مهندسی یا شهرداری محل اجرا میرسد.

اجرای فنداسیون

در این بخش با وجود اینکه اجرای فنداسیون سوله ساده به نظر میرسد ولی جزء مهمترین بخش اجرای سوله است چرا که تمامی نیروهای بار باد ، زلزله و برف هر منطقه توسط فنداسیون به زمین منتقل می گردد. از جمله مسائل حساس اجرای فنداسیون سوله آکس بندی صحیح گونیا بودن آن و علی الخصوص خط تراز آن است که در سازه هایی که دارای جرثقیل سقفی می باشد بسیار پر اهمیت میباشد.

مونتاژ سوله

در این مرحله پیمانکاران، مطابق با نقشه های طراحی شده ، ابعاد و ضخامت های آن را کنترل نهائی کرده و اقدام به برش ابعاد و ورق آلات و اتصالات آن میکنند.سپس توسط گروه مونتاژ، برش های نهائی و سوراخ کاری و قطعه گذاری شده و آماده جوش کاری میگردد.

سوله سازی و جوش کاری

در این مرحله با در نظر گرفتن طول ، عمق و ضخامت جوش طراحی شده و استاندارد های موجود قطعات تمیز کاری شده و توسط پرسنل متخصص جوشکاری میشود. سپس با استفاده از ماشین آلات جوشکاری که معمولا از جوش co2 و زیر پودری استفاده میگردد تکمیل و آماده رنگ آمیزی میگردد.

رنگ آمیزی سوله

در این مرحله قطعات سوله اسپاتر برداری و با توجه به در نظر گرفتن محل و اقلیم اجرای سوله ، کاربری آن و رنگ مورد نیاز سازه، قطعات بعضا به کارگاه سند بلاست منتقل گردیده و لایه های چربی ، اکسیده و .. برداشته شده سپس قطعات در لایه های مورد نیاز توسط دستگاه های مخصوص رنگ آمیزی شده و پس از تثبیت رنگ آماده حمل به محل اجرا میگردند.

نصب سوله

در این مرحله با توجه به اینکه نصب سوله از مشاغل پر خطر و حساس محسوب میشود با استفاده از پرسنل مجرب قطعات فرم سوله با اتصالات پیچ و مهره ای روی زمین به روی یکدیگر نصب شده و پس از نصب ستون ها روی base plate و اتصالات آن ، تنظیم دهانه ها و ابعاد فرم گذاری صورت گرفته و اتصالات باد بندی نصب میگردد.پس از نصب کلیه ریز قطعات و آچار کشی سازه، سوله آماده دیوار چینی و پوشش میگردد.

پوشش سقف

در این مرحله با در نظر گرفتن کاربری سازه سوله نوع عایق بندی و ضخامت های آن مشخص و پوشش سقف سوله انجام میپذیرد که در این زمینه به بعضی از انواع پوشش سقف اشاره میگردد:
ساندویچ پانل –توری و پشم و شیشه و ورق و کرکره-کارتن پلاست و پشم شیشه و ورق کرکره-پلی کربنات و پشم و شیشه و ورق کرکره-ورق کرکره و پشم و شیشه و ورق کرکره-توری و پشم سنگ و ورق کرکره-کارتن پلاست و فوم و ورق کرکره و… البته شایان ذکر است نوع رنگ پوشش سقف و بدنه سوله غالبا با توجه به سلیقه کارفرما و بعضا نوع کاربری سوله اجرا میگردد.

پوشش بدنه سوله

در این مرحله به جای اجرای پنجره از قوطی کشی و پلی کربنات استفاده میگردد و به جای دیوار در ارتفاع بالای سوله از قوطی کشی و ورق رنگی و عایق بندی استفاده میشود که معمولا صرفه جویی و زیبا سازی بدنه سوله در نظر گرفته میشود.

 

 

نمونه طراحی سوله

 

بارگذاری سوله

ترکیبات بارگذاری در طراحی سوله به شرح زیر هستند:

 • بارمرده سوله
 • بار برف سوله
 • بار باد سوله
 • بار زلزله سوله
 • بارهای خاص در سوله
 • بارهای جرثقیل در سوله

موارد تاثیرگذار بر هزینه هر متر مربع سوله

اگر بخواهیم مواردی که در قیمت ساخت سوله بسیار تاثیرگذارند را نام ببریم ، به چهار مورد اصلی می رسیم. به طور میانگین قیمت ها تحت تاثیر این عوامل قرار می گیرند:

 1. متراژ و مساحت سوله: هر چقدر که متراژ و  مساحت بیشتر باشد به طبع هزینه آن نیز بیشتر است.
 2. کاربرد سوله: از چه نوع سوله ای بخواد استفاده شود در قیمت آن تاثیر گذار است.
 3. متریال مورد نیاز: این قسمت به نظر کارفرما بستگی دارد که چه پوششی را برای سقف ، دیوار و… انتخاب کند و بخواهد سازه سوله اش از چه موادی تشکیل شود. بنابراین هزینه این مرحله به عایق و پوشش انتخابی بستگی دارد.
 4. محل احداث سوله: محل احداث سوله در هزینه تمام شده تاثیر دارد بنابراین  هر چقدر محل احداث از کارخانه سازنده دور تر باشد هزینه حمل و نقل نیز بیشتر می شود. یکی از فاکتورهای مهم که باید به آن توجه کنید این است که جنس و میزان تراکم خاک در چه حدی است. این موضوع می تواند برای شما افزایش هزینه داشته باشد.

سخن نهایی

محاسبه هزینه ساخت سوله در هر سال با توجه به افزایش و کاهش قیمت به صورت لحظه ای محاسبه می شود. به همین علت نمی توان به طور دقیق و نهایی به عددی که برای هزینه اعلام می‌شود اعتماد کرد. نظر ما این است برای هزینه نهایی استعلام روزانه بگیرید تا به قیمت دقیق برسی.

پانوشت:کارخانه سوله سازی,تجهیزات سوله سازی,قیمت سوله سازی

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره و سفارش